Obsesif kompülsif bozukluk nedir? (okb)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OKB’li hastalar obsesyonlar, kompülsiyonlar ya da her ikisine birden sahiptir.

“Obsesyonlar” rahatsız edici kanılar, zihinsel imgeler ya da dürtülerdir, rahatsız edici olmalarına rağmen daima tekrar geri gelirler.

“Kompülsiyonlar” kişiyi telaşlı hissetmekten uzak tutan ya da makus bir şeylerin olmasını engellenmesi için gerçekleştirdiği aksiyonlardır. OKB’li bir çok hasta hem obsesyon hem de kompülsiyonlardan muzdariptir.

Sık görülen obsesyonlar:

• Hastalığa yakalanma kaygıları, AİDS ya da kanser üzere.

• Zehirli hususlara dokunma dehşetleri, böcek öldürücüler üzere.

• Birini yaralama ya da öldürme dehşetleri, sıklıkla sevilen biri.

• Bir şeyleri yapmayı unutma korkusu, ocağı söndürmeye da kapıyı kilitleme üzere.

• Utanç verici ya da ahlaki olmayan bir şey yapma, müstehcen şeyleri söyleme üzere.

Kompülsiyonlar bazen “ritüeller” olarak da isimlendirilir.

Sık görülen kompülsiyonlar şunlardır:

• Çok yıkanma ya da temizlenme, elini günde tekraren yıkmama üzere.

• Denetim etme, ocağın kapatılmış, kapının kilitlenmiş olduğunu denetim etme üzere.

• Tekrarlama hareketleri, ışıkları 16 defa yakma ve kapatma üzere.

• Biriktirme ya da eşyaları koruma etmesi, eski gazeteleri ve eski kağıtları koruma etmek üzere.

• Objeleri bir tertip içine yerleştirme, odadaki her şeyin simetrik olmasından emin olma üzere.

Bir çok OKB’li hasta endişelerinin gerçek dışı olduğunun farkındadır. Birebir vakitte kompülsiyonlarının saçma olduğunu bilirler, bununla birlikte kendilerini durduramazlar. OKB yaygın görülen bir durumdur.

Her 40 bireyden biri ömrünün bir devrinde OKB yaşamaktadır. OKB önemli sıkıntılara yol açabilir. OKB’li hastalar sıklıklar ritüelleri gerçekleştirebilmek için her gün bir çok saatlerini harcar. Bu durum onların çalışmalarını ve aileleriyle ilgilenmelerini zorlaştırır. OKB’li birçok hasta onlarda tasa uyandıran durum ve yerlerden kaçınır, kimileri meskene bağımlı hale gelir. Sıklıkla ritüellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan aile üyeleri vardır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedenleri nelerdir?

OKB’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik yapı rol oynayabilir. OKB’li bireylerin ailelerinde sıklıkla OKB ve başka anksiyete bozuklukları olan aile üyeleri vardır. Bununla birlikte genler tek başına OKB’yi açıklayamaz, öğrenme ve ömür zorlukları da bozukluğun gelişimine katkıda bulunur.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nasıl Gelişir?

Çalışmalar toplumda insanların %90’ının OKB’li hastaların yaşadıklarına misal düşünceli fikirleri yaşadığını göstermiştir. Lakin, OKB’li bireyler bu fikirlerden başkalarına nazaran daha fazla rahatsız olmaktadır. Sıklıkla OKB’lileri endişelendiren fikirler onların inançlarına ve bedellerine aykırı düşenlerdir. Örneğin çok dindar bir adam allaha küfretmekten korkar ya da sevgi dolu bir anne çocuğuna ziyan vermekten korkar. OKB geliştiren şahıslar bu durumlarından rahatsız olduğu için bu niyetlerden kaçınmaya çalışırlar. Sıklıkla bu fikirleri düşünmeyi durdurmaya kendilerini zorlarlar. Sorun şudur ki bir şey hakkında düşünmemeye çalışmak o şeyi düşünmeyi bırakmak için daha çok çabayı gerektirir.

Bunu kendi başınıza deneyebilirsiniz: 60 sn için pembe bir fili düşünmemeye çalışınız. Aklınıza birinci gelecek şey düşünmekten kaçındığınız şeydir yani pembe bir fil olacaktır. Beşerler rahatsız edici niyetlerden kaçamadığını görünce korkularını gidermek için başka yolları denerler. Kimi hareketler gerçekleştirirler, çok fazla yıkanma, sessizce dua etme üzere. Bu onların korkularını ekseriyetle azaltır. Lakin sorun şudur rahatlama yalnızca süreksiz olmaktadır. Kısa bir mühlet sonra düzgün hissetmek için daha fazla aksiyona gerek duyarlar. Bir müddet sonra bu aksiyon kompülsiyon haline gelir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk İçin Bilişsel Davranışçı Terapi Nasıl Yardımcı Olur?

OKB’li hastalar kendilerini korktukları niyetlere hiçbir kompülsiyon yapmadan bırakmayı korkutucu bulurlar, bu durumda daha fazla kaygılanır ve buna dayanamazlar. Sıklıkla bu durumda çıldırabilirim korkusu taşırlar. BDT size derdinizi kompülsiyon olmaksızın denetim edebileceğinizi öğretir.

Gevşeme idmanı ve daha az telaş verici düşünme usulleri üzere baş etme marifetleri öğrenirsiniz.

Ayrıca endişemizden kaçmak yerine yüzleşerek onları yenebileceğinizi öğrenirsiniz.

Buna inanması güç görülebilir lakin gerçektir.

Terapistiniz size en çok korktuğunuz şeylerle dereceli olarak karşılaşmanıza yardım eder, bu usul kompülsiyonlarınız olmaksızın kaygılarınızı yenebileceğize olan itimadınız oluşana kadar devam eder.

Obsesif kompülsif bozukluk için Bilişsel Davranışçı Terapi çoklukla 20 seans sürer, şiddetli belirtileri olan hastalar için daha uzun sürebilir.

Çalışmalar Obsesif kompülsif bozukluk için Bilişsel – Davranışçı terapiyi tamamlayan hastaların %80’inden fazlasının orta ve düzgün derecede düzeldiğini göstermiştir. Tedaviden sonra bile orta sıra obsesyonlar, ritüeller için itkiler yaşanması sık görülür. Lakin hastalar çoklukla daha fazla denetim içinde hisseder ve hayatlarından daha çok keyif alırlar. Çalışmalara nazaran terapi sonlandırıldıktan sonra da hastalar düzgünlük halini devam ettirmektedir.

BDT yanında VRPsiko (sanal gerçeklik gözlüğü) ile de destekleyici tedaviler uygulanmaktadır.

İlaçlar yardımcı olur mu?

OKB için işe yarayan ilaçlar beyinde kimyasal olarak serotonini artırır. Hekiminiz ya da psikiyatristiniz sizin için en uygun ilacı seçebilir. Çalışmalar OKB’li hastaların %50-60’ının bu ilaçlarla düzelme gösterdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte şayet ilaç tedavisi kesilirse bir çok hasta belirtilerinin geri döndüğünü bildirmiştir.

Bu nedenle ilaç tedavisine ek olarak Bilişsel – Davranışçı terapi her vakit kullanılmalıdır.

Bazı hastalar için ilaç tedavisi ile terapi kombinasyonu en âlâ sonuçları vermektedir.

Bir hasta olarak sizden ne beklenmektedir?

Terapi başlangıcında dertli hissetme ve size yardım edilebileceği konusunda kuşkular yaşanması sık görülen bir durumdur. Terapistleriniz size anksiyete ile baş etmenin yeni yollarını öğretecek ve kaygılarınızla yüzleşmeye başlamanıza yardım edecektir. Bu yeni maharetlerinizi seanslar ortasında uygulamanız istenecektir.

Şayet terapistinizin önerdiği antrenmanlar üzerinde çalışırsanız ve tedaviyi tamamlarsanız güzelleşme bahtınız çok artar.

Mehmet SAĞLAM

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Obsesif kompülsif bozukluk nedir? (okb)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin