İdrar yolu yani üretra  darlıklarında ilaçlı balon tedavisi, idrar yolu darlıklarında ilaçlı optilume tedavisi, üretra darlıklarında optilume tedavisi nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İdrar Yolu yani Üretra Darlıklarında İlaçlı Balon Tedavisi, İdrar Yolu Darlıklarında İlaçlı Optilume Tedavisi, Üretra Darlıklarında Optilume tedavisi Nedir?

Optilume(ilaçlı balon kateter), İdrar Yolu Darlıklarını (üretra darlığı) tedavisinde kullanılan minimal invaziv, ilaçlı balon uygulamasıdır. Üretra yani idrar yolu darlıkları, idrarı mesaneden bedenin dışına taşıyan tüp olan üretranın daralması yahut tıkanması sonucu ortaya çıkar. Üretral darlıklar, idrar yapmada zorluk, sık idrar yolu enfeksiyonları ve hatta böbrek hasarı üzere değerli ve potansiyel olarak önemli sonuçlara ve belirtilere yol açabilir.

Paklitaksel isimli ilaç emdirilmiş Optilume, balonuyla İdrar yolunu genişleten genişleten ve emdirilmiş ilacı direkt darlığa ileten ilaç( paklitaksel) kaplı bir balon kateterdir yada stenttir. İdrar yolu darlığının tekrarlama mümkünlüğünü değerli ölçüde azaltan nispeten yeni bir prosedürdür, umut verici sonuçlar elde edilmektedir ve üretra darlığı olan hastalar için giderek daha tanınan bir seçenek haline gelmektedir.

İdrar yolu yada Üretra; idrarı mesaneden bedenin dışına taşıyan kaslı, tüp gibisi bir yapıdır. Erkeklerde ve bayanlarda idrar yolları sisteminin ayrılmaz bir modülüdür. Erkeklerde üretra penisin ortasından geçer, bayanlarda ise daha kısadır ve klitoris ile vajinal açıklık ortasında bulunur. Erkeklerde Üretral yapı; prostatik üretra, membranöz üretra ve penil (süngerimsi) üretradan oluşur. Prostatik üretra prostat bezinden geçer, membranöz üretra pelvik taban kaslarından geçen kısa bir segmenttir ve penil üretra penisin uzunluğu boyunca uzanır. Üretral sfinkter yada idrar kapağı, üretrayı çevreleyen ve idrar akışını denetim etmeye yardımcı olan kaslı bir halkadır.

Üretral darlık, idrarı mesaneden bedenden dışarı taşıyan tüp olan üretranın daralması yahut tıkanması dır. Bu daralma üretra boyunca rastgele bir noktada meydana gelebilir, lakin en sık penisin ucuna yakın bir yerde meydana gelir. Üretra darlıkları erkeklerde bayanlara nazaran daha sık görülür. İdrar yolu daralması, yaralanma yahut travma, enfeksiyon yahut daha evvel geçirilmiş idrar yolları ameliyatı üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Birtakım durumlarda üretra darlığının nedeni bilinmemektedir.

Üretra darlığının belirtileri, daralmanın ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Hafif darlıklar fark edilebilir semptomlara neden olmayabilirken, daha şiddetli darlıklara idrar yapmada zorluk, ağrılı idrara çıkma, idrar akışında azalma ve sık idrara çıkma üzere belirtilere neden olabilir. Daha önemli olgularda üretral darlık idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yahut böbrek hasarına ve hatta üretranın büsbütün tıkanmasına neden olabilir.

Üretral Darlık Belirtileri Nelerdir?

İdrar yapmaya başlamada zorluk

Yavaş yahut zayıf idrar akışı

İdrar yaptıktan sonra idrar damlaması

İdrar yaparken ağrı yahut yanma

İdrarda kan görülmesi

İdrara çıkma sıklığında artma

Mesaneyi tam boşaltamama

İdrar yolu enfeksiyonları

Ciddi hadiselerde üretra büsbütün tıkanabilir ve acil tıbbi müdahale gerektiren akut idrar tıkanmasına yol açabilir. Üretral darlık nedeniyle ereksiyona ulaşma yahut sürdürmede zorluk yahut ağrılı boşalma üzere cinsel fonksiyon bozuklukları da görülebilir.

İdrar Yolu Darlığının Nedenleri Nelerdir?

Yaralanma: Pelvis yahut üretradaki travma yara izine neden olabilir ve bu da darlığa neden olabilir.

Enfeksiyon: Üretranın yahut etrafındaki dokuların enfeksiyonları, bilhassa cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar darlığa neden olabilir.

Cerrahi: Prostat ameliyatı yahut prostat kanseri için radyasyon tedavisi üzere prosedürler, nedbe dokusunun oluşmasına neden olarak darlığa neden olabilir.

Sonda ve Kateterizasyon: Uzun periyodik yahut sık kateterizasyon üretraya ziyan vererek darlık riskini artırabilir.

Konjenital yani doğumsal anormallikler: Kimi beşerler üretrası adar doğar ve bu da darlık riskini artırır.

Nedeni ne olursa olsun üretra darlıkları önemli bir sorun olabilir ve komplikasyonları önlemek için acil tedavi gerektirir. Optilume da denilen ilaçlı balon kateter, üretral darlıkları tesirli bir halde tedavi edebilen ve olağan idrar işlevini geri getirebilen minimal invazif yeni ve yenilikçi bir teknolojidir. Hastalara klâsik cerrahi süreçlere nazaran daha inançlı ve tesirli bir tedavi seçeneği sunmak için tasarlanmış son teknolojidir.

Optilume İlaçlı Balon Kateter Nedir?

Optilume üretral ilaç kaplı balon, mevcut darlık tahlilleriyle ilgili önemli hasta ve tabip memnuniyetsizliğine karşılık olarak geliştirilmiş minimal invazif bir prosedürdür. Bu paklitaksel isimli ilac emdirilmiş balon kateterle İdrar yolları darlıklarını genişletmek yanında yüklü ilacı direkt darlığa verilmesi sağlanır ve böylelikle darlığın tekrarlama mümkünlüğünü değerli ölçüde azaltır. Süreç sonrası düzgünleşme süratli ve süreç nispeten ağrısızdır. Birden fazla hasta süreçten sonraki birkaç gün içinde olağan aktivitelerine dönebilir. Süreç, idrar kanalına yerleştirilen küçük, esnek bir balonlu kateter yani stent ile evvel kateterin balonu yardımı ile darlık genişletilir ve bu ortada ilaçda bu darlık bölgesine bırakılmış olur.

Optilume’un en değerli avantajlarından biri minimal invaziv bir süreç olmasıdır, bu da darlığı çevreleyen dokuya daha az ziyan verilmesi manasına gelir. Optilume daha süratli düzgünleşme müddetine ve hasta için daha az ağrı ve rahatsızlık verme avantajı da vardır. Ayrıyeten süreç minimal invazif olduğundan enfeksiyon, kanama yahut etraf dokuya ziyan verme üzere komplikasyon riskleri de azalır. Ekseriyetle günübirlik bir süreçtir. İçerdiği ilaç sayesinde içinde skar dokusu üzere tekrar daralmaya neden olan makûs güzelleşmesi engellemektedir.

Neden ve Hangi Hastalara Optilume tedavisi Önerilir?

Tekrarlayan Darlıklar: Optilume, başka tedavileri denenmiş fakat başarılı olamayan hastalar için âlâ bir seçenek olabilir.

Günü birlik tedavi seçeneği: Optilume, ayakta tedavi ortamında yapılabilecek minimal invazif bir prosedürdür. Minimal invazif bir prosedür, hastaların ekseriyetle birebir gün meskenlerine dönebilecekleri ve ekseriyetle birkaç gün içinde işlerine ve olağan aktivitelerine dönebilecekleri manasına gelir.

Daha Az Komplikasyon Riski: Klasik üretral darlık tedavileri kanama yahut enfeksiyon üzere komplikasyonları taşıyabilir. Optilume düşük komplikasyon riski olan düşük riskli bir süreçtir.

Uzun Vadeli Sonuçlar: Optilume’un üretral darlıklarda uzun vadeli rahatlama sağladığı gösterilmiştir. Klinik çalışmalarda Optilume alan hastalarda nüksetme oranı öteki tedavileri alanlara nazaran daha düşüktü.

Yaşam kalitesinin artması: Üretral darlıklar rahatsızlık, ağrı ve idrar yapma zorluğuna neden olabilir. Optilume bu semptomları hafifleterek hastanın hayat kalitesini artırabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İdrar yolu yani üretra  darlıklarında ilaçlı balon tedavisi, idrar yolu darlıklarında ilaçlı optilume tedavisi, üretra darlıklarında optilume tedavisi nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin