Ferdî psikoterapi nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bireysel Psikoterapi Nedir?

Psikoterapistle danışan arasında birebir, iş birliği ve itimat münasebetine dayalı ilerleyen, danışanın hayat kalitesini değiştirmeyi yahut arttırmayı amaçlayan bir süreçtir. Psikoterapi, duygusal ve zihinsel sıhhati sekteye uğratan pürüzlerle baş etmeye yardımcı olur ve tıpkı vakitte empati, özgüven, sevgi, yürek ve kendini kabul üzere olumlu hislerin artmasına yardımcı olur. Psikoterapi süreci bir keşif sürecidir. Kişi terapistin rehberliğinde kendini keşfe çıkar. Terapist semptomların altında yatan sebepleri belirler, danışanın geçmişten gelen yaşantı ve tecrübelerinin şimdiye tesirini fark etmesini ve tekrar anlamlandırmasını, kişinin kendisine ve olaylara yeni bir bakış açısı kazanmasını, kaynaklarının farkına varmasını, şahsî gücü ve potansiyelini keşfetmesini, yeni tahlil yolları geliştirmesini ve kendisini gerçekleştirmesini maksatlar. Makul terapi sistemlerini kullanarak danışanın fonksiyonel olmayan fikir, davranış yahut hisler tekrar yapılandırılarak bireyin ruhsal sağlamlılığı olgunlaştırır.

Bireysel psikoterapinin faydalı olması için danışanın dünyasına karşı empatik yaklaşım, şartsız kabul, yargısız ve olumlu bakış kaidedir. Terapist ve danışanın iş birliği içerisinde ortak maksada hakikat yönelebilmesi ve sürecin devamlılığı için terapötik alakanın kurulmasına gereksinim vardır. Terapötik alakada terapistin danışana bir hadise üzere değil hislerini, yaşadığı karmaşayı ve zorlanmayı sıcak ve samimi bir halde yaklaşarak dinlediğini ve anladığını hissettirmesi kıymetlidir. Terapinin başarılı olmasın ön şartı danışan ile terapist ortasında kurulan itimat ve şartsız kabulü içeren insani bağdır.

Bireysel psikoterapi sürecinde ve sonrasında da kapalılığın korunması mecburidir. Danışana ilişkin her türlü bilgi kapalı tutulur. Lakin, kişinin kendine ya da diğerlerine ziyan verme durumunda zımnilik bozulur.

Psikoterapide gönüllülük temeldir. Terapiye katılmak ve sürdürmek kişinin özgür iradesine bağlıdır. Birey yaşadığı duygusal zorlanmalarla baş etmekte zahmet çekiyor ve günlük hayatının akışında yaptıklarını artık yapmakta zorluk çekiyor yani fonksiyonelliği bozulmuşsa bir profesyonel dayanak alması önerilmektedir.

Bireysel Psikoterapi Hizmeti Alacağınız Konular

Depresyon

Kaygi Bozuklukları

Obsesif – Kompulsif Bozukluk

Panik Bozukluğu

Fobi (uçak, karanlık, yükseklik vb.)

Sosyal Fobi

Agorafobi

Travma Sonrasi Gerilim Bozukluğu

Özgüven Problemleri

Hayır Diyememe

Beslenme ve Yeme Bozukluklari

Öfke Kontrolü

Sinav Kaygısı

Boşanma Süreci

İletişim Sorunları

Yas Süreci

Stres Kaynaklı Bozukluklar

İnsan Bağlarında Sorun Yaşama

Psikolojik Kökenli Fizikî Hastalıklar

Uyku Problemleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ferdî psikoterapi nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin