Online terapi yarar sağlar mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Online Terapi Nedir?

Online terapi, ruh sıhhati hizmet ve dayanağının internet (zoom, skyp, facetime, whatsapp vb. uygulamalar) üzerinden alanında uzman terapistler tarafından dünyanın her yerinde manzaralı ve sesli olarak gerçekleştirildiği bir yoldur. Online terapi uzun yıllardır ağır iş temposu, kent değişikliği, ulaşım sorunu vb. sebeplerle terapiye başlamakta ya da devam etmekte sorun yaşayan bireylerin ruh sıhhati hizmetinden yararlanabilmeleri için uygulanmaktadır. Global salgın sebebiyle meskenden çıkmanın riskli olduğu bu günlerde online terapi metodu sayesinde bireyler psikoterapi hizmetinden faydalanabilmektedir.

Online Terapi Nasıl Uygulanır?

Yüz yüze terapide olduğu üzere terapist ile danışanın ortak belirlediği gün ve saatlerde randevu dahilinde gerçekleştirilir. Danışanın kendini rahat ve inançta hissedeceği bir ortamda leptop, tablet yahut akıllı telefondan internet irtibatı kurarak imajlı ve sesli görüşmeyle bir arada online terapi süreci sağlanır. Bu süreçte danışanın paylaştığı her bilgi ve yaşantı danışan mahremiyeti gerekçesiyle kapalı tutulur.

Online Terapi Yarar Sağlar Mı?

Yüz yüze terapide geçerli olan ve dikkat edilen bütün kurallar online terapi içinde geçerlidir. Yapılan bilimsel araştırmalar da online terapinin yüz yüze yapılan terapiler kadar sonuç veren bir prosedür olduğunu göstermekte ve online terapi APA (Avrupa Psikiyatri Derneği) tarafından da onaylanmıştır. Yüz yüze terapilerde uygulanabilen; Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR, Şema Terapisi, Tahlil Odaklı Terapi üzere birçok terapi ekolü online terapilerde de uygulanması mümkündür. Kişisel psikoterapi, çocuk ve ergen psikoterapisi, çift ve aile terapisi, cinsel terapi alanlarından profesyonel dayanak alabilirsiniz.

Online Terapinin Avantajları Nelerdir?

Evden çıkmasına pürüz olan, ruhsal yahut fizikî rastgele bir pürüze sahip olan bireyler için meskende terapi imkânı sağlar. Çalışan ve vakti kısıtlı olan, ofis seanslarına yetişemeyen bireylere vakit kazandırır. Yaşadığı yerde uzmanlaşmış bir psikoterapist erişimi olmayan bireylerin de psikoterapiden faydalanmasını sağlar. Ana lisanının konuşulmadığı ülkelerde yaşayanlar için anadilinde terapi imkânı sunar. Toplumsal bağlantı kurmakta kahır yaşayanlar için alternatif tesirli bir prosedürdür.

Online Terapi Hizmetleri

Depresyon

Travma Sonrası Gerilim Bozukluğu

Kaygı Bozuklukları

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Panik Bozukluğu

Sosyal Fobi

Agorafobi

Ayrılma Anksiyetesi

Sınav Kaygısı

Özgüven Eksikliği

Fobiler

Kişilik Bozuklukları

Uyku Bozukluğu

Yeme Bozukluğu

Davranış Bozukluğu

Öfke Denetim Problemi

Aile Bağlantı Sorunları

İlişki Sorunları

Boşanma Süreci

Kardeş Kıskançlığı

Ergenlik Periyodu Sorunları

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Vajinismus

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Online terapi yarar sağlar mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin