Ergenlik devrine genel bir bakış

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ERGENLİK PERİYODUNA GENEL BİR BAKIŞ
• Ergenlik periyodunu ayrıntılıca ele alacağım yazılarıma birinci olarak şu soruyla başlamak istiyorum: Sevgili anne ve babalar siz nasıl bir ergenlik geçirdiniz, o devri hangi sözlerle tanımlarsınız?
• Anne ve babalarla görüşmelerimizde sıklıkla şu cümleyi duyuyorum: “Hocam biz hiç ergen olmadık, bizim vaktimizde ergenlik diye bir şey yoktu. Ergenlik denen şey de başımıza yeni çıktı!” Kimi açılardan bu cümlelerin haklılık hissesi olsa da yapılan araştırmalar ve biyolojik incelemeler şunu net bir biçimde gösteriyor; ergenlik diye bir gelişim evresi muhakkak var ve inkar edilemez. Anne ve babaların ergenlik konusunda haklı olduğu noktaysa şu, geçmişteki uyaran eksikliği ve tüketilen besinlerdeki katkı hususlarının azlığı ergenlik devrini şimdiki vakitten daha sakin geçirmeyi sağlıyordu lakin ergenlik tekrar vardı. Artan uyaranlar, besinlerdeki katkı unsurlarının süratli artışı, gelişen teknoloji ve toplumsal medya kullanımı yoluyla ergenlik konusunun daha sık gündeme gelmesi geçmişe kıyasla bu devirde ergenliğin daha canlı ve vakit zaman problemli geçmesine sebep olmaktadır.

Ergenlik Periyodunda Kişisel Farklılıklar

• Ergenlik, bireyin bedensel olarak yaşadığı değişime ek olarak hem ruhsal hem de toplumsal değişimleri bir ortada yaşadığı gelişimsel bir süreçtir ve çoklukla hayatın ikinci on yılını kapsar. Her ne kadar ergenlik tüm beşerler için ortak bir gelişimsel süreç olsa da herkeste birebir formda ve birebir vakitte görülmez. İklim, beslenme, spor, genetik tesir ya da birçok öbür şey hem ergenliğin başlama yaşını hem de nasıl geçeceğini belirler.

Ergenlik: İkinci Doğum

• Françoise Dalto’ya nazaran ergenlik, ikinci doğumdur. Bu periyotta hayatın birinci yıllarında yaşanmış olumsuz tecrübeleri telafi etme talihi vardır. Ve tekrar Dalto’ya nazaran ergenler bu devirde kabuk değiştiren yengeçlere benzerler, zayıf ve savunmasızdırlar. Bu tanımlama bizi iki yere götürür: Bu periyotta ya zayıf ve savunmasız ergen desteklenir, geçmiş telafi edilerek ve ergen güçlendirilerek hayata hazırlanır; ya da kendi kimliğini kazanmasına dayanak olunmaz, gereksinimi olan ilgiden ve münasebetten yoksun kalarak zayıf kalır ve geleceğe de bu biçimde adım atar.

• Ergenlik, tıpkı vakitte hem ergen hem de ergenin ailesi için bir yas periyodudur. Ergen, çocukluk devrinin bitişini kabul etmek ve yeni ömür devrine ahenk sağlamak zorundadır. Anne ve babalar içinse çocukların ergenliğe adım atması bir “orta yaş krizi” doğurur ve ayrıyeten varolan aile nizamının bu yeni gelişmeyle bozulduğu hissinin yasını yaşarlar.

• Özetle ergenlik büyüme, değişim, dönüşüm evresidir ve her bir ergende birbirinden farklı ve bir o kadar özeldir. Ergenlerin bu devri nasıl geçirdikleri nasıl yetişkinler olacağının değerli bir yordayıcısıdır. Hasebiyle anne ve babaların bu fırtınalı devrin zorluklarına göğüs germeye çalışırken, çocuklarının sağlıklı ve uyumlu yetişkinler olması yolunda yaptıklarının ne kadar değerli olduğunu kendilerine sıklıkla hatırlatmalarını öneririm.

Esra Bilgiç | Ruhsal Danışman, Oyun Terapisti

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ergenlik devrine genel bir bakış

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin