Biz artık neyiz: situationship nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Durum ilgisi manasına gelen situationship, belirsizliklerle dolu bir bağ tipini tabir eder. Bu çeşit münasebetlerde, iki kişi ortasında romantik bir bağ olmasına karşın resmi bir bağ yahut taahhüt kelam konusu değildir. Hasebiyle her iki taraf da münasebetin nereye gittiğini yahut ne olduğunu tam olarak bilemediğinden belirsizlik alakası olarak kendinden kelam ettirir. Situationship’ler çoklukla “arkadaşlarla flört” olarak isimlendirilen münasebet cinsiyle karıştırılabilir. Genel olarak bakıldığında durum ilgisi arkadaşla flörtten daha karmaşık bir yapıya sahiptir ve belirsizlik, kararsızlık ve karmaşık duygusal durumlarla doludur. İki kişi ortasında romantik bir bağ olsa da bu bağın geleceği meçhuldür ve rastgele bir taahhüt yahut resmi ilgi durumu yoktur.

Durum bağı bir tarafın başkasına bağlanması, duygusal bir birliktelik istemesi ve alakada daha fazlasını dilek ederek yetinmemesinden ötürü belirsizlik ve kararsızlık göstergelerine sahip olabilir. Başka taraftan, bir tarafın yalnızca süreksiz bir alaka isteği olabilir ve bu da karşı tarafta hayal kırıklığı ve acıya yol açabilir. “Biz artık neyiz?” sorusunu sormaya neden olan alakalar birtakım beşerler için cazip olmasının nedenleri vardır. Örneğin, bir kişi bağlanma yahut taahhüt sorumluluğu olmadan romantik bir bağlantı yaşamak isteyebilir. Ayrıyeten kimi beşerler bu tıp bağlantılarda özgürlük ve bağımsızlık hissi bulabilirler. Bununla birlikte bu türlü yaşanan alakalar ekseriyetle duygusal muhtaçlıkları karşılamakta yetersiz kalır ve uzun vadede tatmin edici bir bağ arayanlar için hayal kırıklığı oluşturabilir. Bugünkü yazıda situationship nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir, nasıl düzeltilebilir soruları üzerinde durulacaktır.

Situationship Neden Ortaya Çıkar?

Günümüz bağlantı dünyasında sıkça karşılaşılan tabirler ortasına love bombing, ghosting ve gaslighting üzere kavramların yanı sıra situationship de eklenmiştir. Durum münasebetinin yaşanmasında çeşitli nedenler ortaya sunulabilir. Günümüzde beşerler ortasındaki bağlantı biçimleri değişerek yenilenmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte beşerler artık daha fazla sanal ortamlarda irtibat kurar ve bağlantılarını bu halde sürdürür. Bu durum duygusal bağların zayıflamasına ve belirsizliklere yol açabilir. Beşerler, birbirlerine karşı hissettikleri hisleri net bir formda tabir etmek yerine, “situationship” ismi verilen meçhul bağlantılarda bulunmayı tercih edebilir.

Modern hayatın getirdiği yoğunluk ve gerilim de durum münasebetinin ortaya çıkmasına neden olur. Beşerler, iş ve toplumsal hayatları ortasında istikrar kurmaya çalışırken, duygusal temaslarına kâfi vakti ayıramayabilir ve bağlantıların meçhul, yüzeysel bir hal almasına sebebiyet verir. Beşerler, birbirlerine karşı duygusal bağlarını hudutlu tutarak kendilerini müdafaa altına almaya çalışabilir.

Bazı beşerler için bu biçimde yaşanan bağlar, taahhütten kaçma yahut sorumluluk almama aracı haline gelebilir. Bir bağlantıda makul bir seviyede bağlanma ve sorumluluk gerektiği kanısı, kimi beşerler için korkutucu olabilir. Hasebiyle bu çeşit bir alaka, taahhüt gerektirmeyen ve sorumlulukları asgarî seviyede tutan bir seçenek olarak görülebilir.

Situationship Alakası İçinde Olduğunuzun Belirtileri

Durumdaşlık olarak isimlendirilebilecek situationship alakası içerisinde olduğunuzu gösteren beş farklı belirti bulunur. Bu belirtiler aşağıdaki halde sıralanabilir:

Belirsiz Alaka Durumu

Gelecek Planlarında Paydaşlık Eksikliği

İletişim ve Buluşma Sıklığının Düzensizliği

Duygusal İlişkinin Sonlu Olması

Duygusal Gereksinimlerin Tam Olarak Karşılanmaması

1. Meçhul Bağlantı Durumu

İncelendiğinde situationship ilgisinde, münasebetin ne olduğu konusunda belirsizlik hakimdir. “Partnerinizle arkadaş mısınız?” yoksa “romantik bir münasebet içinde misiniz?” üzere soruların net bir cevabı bulunmaz. Münasebet yaşayan bireyler sorulara net bir karşılık veremediği sürece, bağınızda belirsizlik devam eder.

Belirsizlik, bağlantınızın geleceği hakkında telaş duymanıza ve daima olarak partnerinizin niyetlerini sorgulatabilir. Bu durum alakanızın sağlıklı bir biçimde ilerlemesini engelleyebilir ve duygusal olarak yıpratabilir. Durum bağında olduğunuzun bir öteki işareti ise, partnerinizin sizinle ilgili net bir formda karar verememesidir. Münasebetinizin geleceği hakkında konuşmak istediğinizde, partnerinizin kaçamak yanıtlar vermesi yahut mevzuyu değiştirmesi, belirsizliğin devam ettiğini gösterir.

2. Gelecek Planlarında Paydaşlık Eksikliği

Durum bağlantısında olduğunuzun belirtilerinden biri, gelecek planlarında iştirak eksikliğidir. Bu durumda, alakanızın geleceği hakkında konuşmak yerine, yalnızca anlık keyiflerin tadını çıkarmaya odaklanırsınız. Örneğin, tatiller, doğum günleri yahut öbür özel günler üzere gelecekte gerçekleşecek etkinlikler hakkında konuşmak yerine, geçiştirebilir ve uzun vadedeki planların üstünü örtebilirsiniz.

Bir situationship alakasında, ortak gayeler yahut planlar olmaması, gelecekte birlikte büyümek ve ilerlemek yerine bir yerde takılıp kalmanıza neden olacağı için hüzün hissini doğurabilir. Bağlantınızın geleceği hakkında konuşmamak, her iki tarafın da bağlılık seviyesini sorgulatır ve belirsizlik hissi oluşturur.

3. Bağlantı ve Buluşma Sıklığının Düzensizliği

İletişim, her bağlantının temel taşı olarak isimlendirilebilir. Kelam konusu durum ilgileri olduğunda, irtibat sıklığı epeyce sistemsiz olabilir. Bir gün daima mesajlaşıp saatlerce konuşurken, sonraki gün hiçbir haber alamamak sizi rahatsız edebilir. Hasebiyle sizin için kıymetli olan biriyle irtibat kurma isteğinizi zayıflatabilir ve güvensizlik hislerini tetikleyebilir.

Buluşma sıklığı da situationship münasebetinde belirsizlik yaratan bir faktördür. Bir hafta boyunca her gün birlikte vakit geçirirken, bir sonraki hafta hiçbir plan yapmamak yahut daima ertelenen buluşma teklifleri almak, bağlantının geleceği hakkında kuşkular uyandırabilir. Bu belirsizlik, duygusal olarak da sizi yorabilir ve kendinizi daima olarak “neden?” sorusunu sormaya itebilir.

4. Duygusal İrtibatın Sonlu Olması

Duygusal temasın sonlu olması, toksik münasebet haline getirebilir. İki kişi ortasında bir temas olması beklenirken, aslında bu irtibat yüzeyel ve süreksiz olabilir. Münasebetteki duygusal derinlik ve bağlılık eksikliği, partnerler ortasındaki gerçek bir romantik bağlantı olmadığını gösterir. Bu cins alakalarda duygusal ilişkinin sonlu olmasının birkaç nedeni olabilir. Partnerler ortasında tam bir itimat eksikliği kelam mevzusuysa bu durum yaşanabilir. Birbirlerine büsbütün açılmak ve duygusal olarak bağlanmak yerine her iki taraf da duygusal olarak korunmaya çalışabilir.

5. Duygusal Gereksinimlerin Tam Olarak Karşılanmaması

Duygusal gereksinimlerin tam olarak karşılanmadığı bir bağda, partnerinizin size olan ilgisi ve itinası de hudutlu kalabilir. İlişkinizdeki bu yetersizlik, kendinizi değersiz hissettirebilir. Partnerinizin size duygusal olarak takviye olmaması, bağlantınızın sonlarını belirsizleştirebilir ve size güvensizlik hissi verebilir. Bu sebeple “biz neyiz?” sorusuna karşılık tam olarak verilemeyeceğinden situationship bağlantı karmaşık bir hale dönüşebilir.

Situationship (Durumdaşlık) Psikolojinizi Nasıl Tesirler?

Bir durumdaşlık münasebetinde, partnerinizle olan bağınızın ne olduğunu anlamak zorlayıcı bir hale gelebilir. Münasebetin sonları bilinmeyen olduğu için, bir kişi kendini daima olarak sorgulayabilir. Bu durum kişinin kendine olan itimadını azaltabilir ve kendini kıymetsiz hissetmesine sebebiyet verebilir. Ayrıyeten bir kişi daima olarak partnerinin hislerini ve niyetlerini anlamaya çalışırken kendini daima olarak gerilimli bir durumda bulabilir.

Durumdaşlık münasebetleri, duygusal ilişkilerin eksikliği nedeniyle partnerlerinden oburunu yalnız hissettirebilir. Birçok insan, bir alakada duygusal yakınlık ve ilişki arar. Stiuationship münasebetlerinde, bu cins bir temas eksik kalabilir. Münasebetiyle kişinin kendini yalnız hissetmesine, duygusal gereksinimlerinin karşılanmadığını düşünmesine ve depresyon yahut münasebet anksiyetesi üzere duygusal sıkıntıların yaşamasına yol açabilir. İlgili durumlarla karşılaşıldığında ise bir uzmandan dayanak almak her vakit en doğrusudur. Memnun Ömür bünyesinde bulunan uzman psikologlar bu evrede sizlere dayanak olabilir. Süreçle ilgili bilgi almak için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Situationship Bağından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Durumdaşlık bağlantısından kurtulmanın birinci adımı, kendinizi ve duygusal gereksinimlerinizi değerlendirmektir. Partnerinizle olan bağınızda ne istediğinizi ve beklentilerinizi belirlemek değerlidir. Kendinize “Bu münasebet benim için tatmin edici mi?”, “İlişkiyi nereye götürmek istiyorum?” ve “Kendi bedellerim ve gereksinimlerim doğrultusunda bu bağlantı beni memnun ediyor mu?” sorularını sorarak yanıtlarınıza nazaran kıymetlendirme yapabilirsiniz. Bu sorgulama ve kıymetlendirme etabından sonra partnerinizle bağlantıya geçmeyi deneyebilirsiniz.

Partnerinizle açık ve dürüst bir formda konuşabilir, hislerinizi tabir edebilir ve beklentilerinizi paylaşabilirsiniz. İlginizin nereye gittiğini ve sizin için ne manaya geldiğini açıkça söz edebilirsiniz. Bu konuşma sayesinde situationship’ten kaynaklanan belirsizlikleri giderebilir ve bağlantınızı netleştirmek için kıymetli bir adım atabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Biz artık neyiz: situationship nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin