Murat Sancak’tan paylaşım: “Ben bu oyunu bozarım”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Türk futbolunda hakem tartışmaları devam ederken geçtiğimiz hafta yapılan hakem toplantısı sızıdırıldı. Bu flaş olayın akabinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), toplantının tamamını paylaşırken, sızıntı hakkında soruşturma başlattı. Eski Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak, VAR bilmecesi ve sızdırılan toplantı görüntüsü hakkında paylaşımda bulundu. Sancak, toplumsal medya hesabından iki doküman yayınladı.

İşte Murat Sancak’ın paylaşımı:

VARAN 1

VAR bilmecesini neden çözemiyoruz?

Türk futbolunu kuşatan kirli ilişkiler ağı, ligi dizayn eder hale geldiği için herkes masayı devirecek birini bekliyor.

Bir kahraman çıkacak, tıpkı Tatar Ramazan üzere; Benim adım Tatar Ramazan! Ben bu oyunu bozarım!

VAR futboldaki tartışmaları en aza indirmek için hayatımıza girdi. Hani en kolay tabiriyle, “İnsan kusurunu azaltmak için!”

Pekala Türkiye’de o denli mi oldu? Birilerine el altından VAR kayıtları sızdırıldı, birtakım hakemlerin yetkisi olmadığı halde diğer maçların VAR kayıtlarını dinlediği ortaya çıktı, VAR kayıtlarını dinleyen birtakım MHK liderleri VAHİM olaylar VAR deyip paklık operasyonu yapmak istedi.

Fakat o kirli tertip yandaşları Tahkim üzerinden engelledi.

Pekala biz ne öğrendik?

Hakem Serkan Çınar bir maçta öteki konum gösterilip VAR hakemi tarafından kendisinin konumda penaltı var diye ikna edildiğini söyledi. Bundan daha büyük skandal olur mu? Pekala sorumlulara bir yaptırım uygulandı mı?
Hayır!

Ofsaytımsı konumunun kahramanı Özgüç Türkalp’in hakemliği bitirildi. Türkalp’in hakemliği tartışılabilir lakin bu kadar süratli operasyonun diğer bir nedeni olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Hani Türkalp’ten adapsız VAR kaydı dinlemeyi bildirdiği için intikam alınmış olabilir mi?

Artık sizinle TFF’de yaşanan skandalı gözler önüne seren belgeyi paylaşıyorum.

Yetkisiz dinlemeyi araştıran MHK;
⁃ Firma ile imzalanan sözleşmeye
⁃ Sistemin tutulduğu serverlara
⁃ Araştırma için LOG kayıtlarına

U L A Ş A M A Z!

Log kayıtları şunun için kıymetlidir;
Hangi maçın kayıtları kaç kere dinlenmiş?
Kim ya da kimler tarafından dinlenmiş?
Masa üstüne indirilmiş ya da kaydedilmiş mi?
Daha vahimi bu kayıt diğerleriyle paylaşılmış mı?
Ama sistemi manipüle edenler bu araştırmayı engellemek için her türlü tedbiri almış.

Ana server TFF’de olmadığı için dışarıya “hat!” çekilmiş mi onu bile belirlemek imkansız. Yani birileri ofiste ya da meskeninde otururken VAR konuşmalarını dinleyebilir.

Skandal burada bitti diyebilirsiniz. Lakin daha durun! VAR operatörleri TFF işçisi değil. Araştırma sırasında söz verip bilgi aktarmaktan imtina ediyorlar.

Pekala kim bu VAR hizmetini kuran Hawk-Eye şirketinin Türkiye’deki ortağı?
Gizli ortağı var mı?
Sözleşmesi TFF arşivinde nerede saklanıyor?
Neden şeffaf bir formda açıklanmıyor?
TFF, VAR hizmeti aldığı şirketi neden değiştirdi?
Bu yeni şirketin sahibi kim?
Gizli ortağı var mı?

Özgüç Türkalp’in yazılı ifadesi

Türkiye Futbol Federasyonu Hakem İşleri Müdürlüğüne

İlgi: 04.04.2022 tarih 2022-23 sayılı yazınız

26.11.2021 tarihinde misyonlu olduğumuz M. Başakşehir – Altay karşılaşması için VAR merkezine Tarık Ongun ile bir arada gittik ve müsabakamızın hazırlıklarını yaptık.

O sırada Tarık Ongun, bir evvelki hafta oynanan Galatasaray – Fenerbahçe maçında OFR ile iptal edilen Galatasaray golünün kayıtlarına bakma talebinde bulundu. Operatör arkadaş da bilgisayardan açtı.

Tarık Ongun, kulaklıktan dinleme yapıp yapamayacağı talebinde bulundu. Operatör de kulaklığı verdi ve yaşananları dinledi. Sonra da odadan çıktık. Hatırlardıklarım bundan ibarettir. Hürmetlerimle.

Özgüç Türkalp

Tarık Ongun’un yazılı ifadesi

Hakem İşleri Müdürlüğü Dikkatine;

04.04.2022 tarihinde; 2022-23 Sayılı, “VAR Kayıtları” Bahisli; tarafıma yönetlttiğiniz soruya cevaben, 26.11.2021 tarihinde AVAR olarak vazifeli olduğum Medipol Başakşehir – Altayspor karşılaşması öncesinde, şahsen misyonlu olmadığım rastgele bir karşılaşmaya ait VAR kayıtlarını dinlediğime dair hiçbir anımsamamın sözkonusu olmadğını beyan ederim.

Saygılarımla

Tarık Ongun

Tutulan tutanak
Tutanaktır

Süper Lig hakemlerinden Yaşar Kemal Uğurlu’nun MHK Başkanı Ferhan Gündoğldu’ya kendisinin 19. haftada vazifeli olduğu Galatasaray – Fenerbahçe karşılaşmasının VAR kayıtlarının bir hafta sonra yetkisiz bir biçimde Tarık Ongun tarafından dinlendiğini ve bu olaya şahsen orada vazifeli Özgüç Türkalp tarafından şahit olduğu iletilmiştir.

Bu bilgi MHK Başkanı tarafından araştırılmış ve olaya şahit olan Özgüç Türkalp dinlenmiştir. Edinilen bu bilgiler ışında ve bir müddet evvel Cüneyt Çakır taraından “Bende tüm VAR kayıtları mevcut” sözünü telefonda MHK Lideri’ne söylemesi üzerine anılan olayın açıklığa kavuşturulması hedefiyle tüzel süreç başlatılmasına karar verilmiştir.

Bu sırada VAR kayıtlarının kontrat yapılan firmadan talebi ile ilgili de süreç başlatılmıştır. Öncelikle kontrata ulaşılmaya çalışılmış lakin temin edilememiştir. LOG kayıtlarının tüzel yollar ile temininin sağlanması için de Hukuk Müşavirliği’nden talep yapılmıştır.

Süreç tutanağındaki bilgiler MHK PMIK ile paylaşılmış ve tutanak altına alınmasına karar verilmiştir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Murat Sancak’tan paylaşım: “Ben bu oyunu bozarım”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin