Rahim ağzı kanseri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rahim ağzı kanseri, serviks olarak bilinmekte olan rahim ağzında gelişen bir kanserdir. Bundan ötürü serviks kanseri olarak da isimlendirilmektedir. Rahim ağzının yüzeyini oluşturmakta olan hücre katmanının, olağandışı hücrelere dönüşmesi ile kanser öncülleri denilmekte olan hücreler ortaya çıkabilmektedir. Kanser hücrelerinin erken periyotta fark edilmesi hayli büyük bir avantaj sağlamaktadır. Erken teşhis çabucak her hastalıkta olduğu üzere burada da epeyce kıymetlidir. Şayet kanser erken devirde teşhis edilir ise tedavi daha tesirli bir formda gerçekleştirilebilmektedir. Kanser öncüller erken periyotta fark edilmez ise rahim ağzı kanseri ortaya çıkmaktadır.

Rahim ağzı kanserinin her yıl binlerce bayanı etkilemekte olduğu gözlemlenmektedir. Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü bedende kansere sebep olmadan teşhis edildiğinde, ki bu HPV DNA testi ile sağlanabilir; 3 doz uygulanan (2-6 aylarda) HPV aşısı ile kanserden korunma ihtimali %90’lara çıkartılabilir.

HPV Virüsü ve Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

HPV Virüsü ve Rahim Ağzı Kanseri Aşısı
Rahim ağzı kanserine neden olan en kıymetli etkenin HPV olduğu bilinmektedir. HPV ekseriyetle cinsel yolla bulaşmakta olan bir hastalıktır. Bu virüs yetişkinlerin büyük bir kısmında bulunmaktadır. Birçok tipi bulunmaktadır. Yüksek riskli olan tip 16 ve 18’in kanser yapma riski başka tiplere nazaran daha yüksektir.

HPV virüsü kişinin kendi bağışıklık sistemi tarafından ya da tedavi ile bedenden atılmadığında rahim ağzı hücrelerinin içerisine yerleşebilmektedir. Her HPV geçiren insanın rahim ağzı kanseri yaşayacağı söylenememektedir. Lakin bu kanserin de en ön planda yer alan nedeni bu virüstür. HPV bedene girdikten sonra ne vakit kansere dönüşeceği net olarak bilinemez. Yıllarca kansere dönüşmeden bedende var olabildiği üzere çok kısa müddette virüsün tipine ve kişinin bağışıklık durumu ve barındırdığı ris faktörlerine nazaran kansere sebep olabilir. Genel olarak bu kansere neden olan durumlar ortasında sigara kullanımı, bağışıklık sistemi yetmezlikleri, tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar, çok eşlilik, erken yaşta cinselliğe başlamak bulunmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Önlemleri

Öncelikle her bayanın sistemli aralıklar ile muayene yaptırması gerekmektedir. Zira bu nizamlı muayeneler hastalıkların erken devirde fark edilmesini sağlamakta ve bu durumda düzgünleşme oranı artırılmaktadır. Tertipli aralıklarla muayene, SMR, HPV DNA yaptırması gerekir. Zira bu tertipli muayene ve testler virüsün erken periyotta tespit edilmesini sağlamakta ve kanser oluşum riskini münasebetiyle önemli oranda azaltmaktadır. Tıpkı vakitte rahim ağzı kanserine en sık neden olan HPV virüsünün kansere neden olmaması için HPV aşısı yaptırılması gerekmektedir. Aşının 4’lü ve 9’lu olmak üzere 2 tipi ülkemizde mevcuttur. 4’lü aşı %70 oranında, 9’lu aşı %90 oranında rahim ağzı kanserine karşı müdafaa sağlamaktadır. Virüsü almış şahıslara yapılabileceği üzere, 9 yaş üzeri kız ve erkek çocuklara da yapılması önerilmektedir. Bu aşı epeyce değerlidir ve kanseri büyük oranda önlemektedir. Bilhassa çocukluk periyodunda yapılması birinci cinsel alakadan evvel yaptırıldığından ötürü büyük oranda müdafaa sağlanmasına sebebiyet vermektedir. 9-15 yaş kümesi çocuklara 2 doz aşı kâfi olmaktadır. Bu nedenle epeyce şuurlu bir formda hareket edilmesi hastalıkların risk oranının hafifletilmesine yol açmaktadır.

Bunların dışında kişinin nizamlı olarak hareket etmesi, sigara uzak durması ve beslenmesine de değer vermesi kanserden korunmak hedefi ile önerilenler ortasında yer almaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rahim ağzı kanseri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin