Obezite

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi, klinik olarak obezite sorunu yaşayan ve buna bağlı sıhhat problemleri açısından risk taşıyan bireylere uygulanan kilo verdirme ameliyatlarıdır. Bariatrik cerrahi olarak da isimlendirilen obezite cerrahisi, diyet ve idman ile hedeflenen ölçüde kilo veremeyen hastalara uygulanır. Obezite cerrahisi ile birtakım usullerde kişinin yeme kapasitesi azaltılırken birtakım formüllerde ise mide ve bağırsaktan emilen besin ölçüsü azaltılır. Obezite cerrahisinin kimi cinslerinde ise her iki süreç birden yapılabilir.

Obezite cerrahisi herkese uygulanamaz. Bu ameliyatları olabilmesi için hastanın muhakkak kriterleri karşılaması ve cerrahiye bağlı komplikasyonları kabul etmesi gerekir.

Kimlere yapılabilir

• Beden Kitle İndeksi (BMI) 40 ve üzerinde olanlar (morbid obezite)

• Beden Kitle İndeksi (BMI) 35-40 ortasında olup obeziteye bağlı diyabet, uyku apnesi üzere bir sıhhat sorunu yaşayanlar

• Beden Kitle İndeksi (BMI) 30-35 ortasında olup obeziteye bağlı önemli sıhhat sorunu yaşayanlar

Hastalar BMI bakımından kriterleri karşılasa dahi obezite cerrahisi ameliyatı olup olamayacağının kararını tabip verir. Hastanın obeziteye bağlı sıhhat problemleri burada tesirli olur.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Obezite cerrahisinde birkaç farklı çeşit ameliyat vardır. Yapılacak ameliyatın çeşidi hastanın yaşı, kilosu, obeziteye bağlı rahatsızlıklar üzere pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Obezite cerrahisindeki operasyonların hepsi genel anestezi altında yapılır. Ameliyatların birden fazla kapalı olarak bilinen laparoskopik prosedürle yapılır. Bu teknikte hastanın karnına küçük birkaç delik açılır, deliklerden içeri ucunda kamera olan ve karın içinde süreç yapmayı sağlayan özel aygıtlar sokulur. Cerrah, bu aygıtlar yardımıyla yapacağı süreci gerçekleştirir. Açık metotta ise hastanın karnı klasik cerrahi usullerle açılır ve ameliyat tamamlanır.

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

Sleeve gastrektomi olarak da bilinen bu metotta hastanın midesinin yaklaşık %80’lik kısmı çıkarılır. Kalan mide kesimi ince uzun tüp formuna getirilir. Bu sayede mide küçülmüş olur ve eskisi kadar çok besini içerisinde tutamaz. Ayrıyeten mideden salgılanan ve açlık hormonu olarak bilinen ‘ghrelin’ hormonu da daha az üretilir. Böylelikle hastanın ameliyat sonrasında iştahı azalır. Bu ameliyat cinsinin en büyük avantajlarından biri, hastane yatış mühletinin daha kısa olmasıdır.

Gastrik Bypass

Bariatrik cerrahide sık uygulanan sistemlerden birisidir. Temel olarak iki adımda yapılır. Öncelikle midenin üst kısmındaki küçük bir kısım midenin geri kalanından ayrılır. Daha sonra midenin bağlandığı ince bağırsağın başlangıç kısmı ile bağırsağın devamı da iki modüle bölünür. Bağırsağın ortasında yer alan kısım, mideden ayrılan küçük kısma bağlanır. Midenin kalan büyük kısmı ile bağırsağın başlangıç kısmı ise yeniden bağırsağın ortalarına yakın bir yerde yapıya eklenir. Gastrik bypass ameliyatı ile mide boyutu küçüleceğinden hasta tek oturuşta daha az yemekle doyar. Ayrıyeten tüketilen besinler bağırsağın birinci kısmına uğramadan geçeceğinden besin emilimi de azalır.

Mide botoksu

Mide kaslarını gevşeten bir tedavi formülüdür. Bu süreç sırasında, botulinum toksin tip A isimli bir husus, mide kaslarına enjekte edilir. Bu unsur, mide kaslarının süreksiz olarak gevşemesine ve küçülmesine neden olur, bu da yemek yeme kapasitesinin azalmasına ve münasebetiyle kilo kaybına yardımcı olur.

Mide botoksu

Mide kaslarını gevşeten bir tedavi usulüdür. Bu süreç sırasında, botulinum toksin tip A isimli bir husus, mide kaslarına enjekte edilir. Bu husus, mide kaslarının süreksiz olarak gevşemesine ve küçülmesine neden olur, bu da yemek yeme kapasitesinin azalmasına ve hasebiyle kilo kaybına yardımcı olur.

Obezite Cerrahisi Erken Riskler

Çok kanama

Dikişlerin açılması sonucu mide ve bağırsak içeriğinin karın içine sızması

Enfeksiyon

Anestezik hususlara karşı yan tesir gelişmesi

Kan pıhtılaşması ve emboli

Kalp ve akciğer problemleri

Obezite Cerrahisi Geç Riskler

Bağırsak tıkanıklığı

Dumping sendromu (Mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi)

Safra taşı

Fıtık

Düşük kan şekeri

Malnütrisyon

Ülser

Kusma

Reflü

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Obezite

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin