Apple, Lightning kontağından vazgeçmiyor: Dev üzere Lightning konektörleri keşfedildi

Apple, Avrupa Birliği tarafından zorlanmasının akabinde son iPhone’larında ve pek çok aygıtında Ligtning irtibatını kullanmayı bırakmak zorunda kaldı. Tekrar de son vakitlerde yapılan kimi keşifler, şirketin şimdi Lightning temaslarını büsbütün rafa kaldırmaya hazır olmadığını gösteriyor.

Apple’ın Vision Pro başlığı geçtiğimiz hafta satışa çıktı ve aygıtın birinci kullanıcıları, harici pil kadrosuna takılı, olağandan epeyce büyük bir Lightning konektörü buldular. 12 pimli irtibat, SIM çıkarma aracı kullanılarak Vision Pro pil ekibinden çıkarılabiliyor.

iFixit’in, sökme süreci sırasında 3.499 dolarlık Vision Pro başlığın içinde saklanan “Lightning Ultra” isimli daha da büyük bir temas bulması da çok uzun sürmedi. Şimdiye kadarkilerin en büyüğü olduğu söylenen bu 10 pinli temas, paylaşılan görsele nazaran yapılan üniteye bağlanan ses kayışının içinde yer alıyor.

iFixit, X üzerindeki bir gönderide “Birileri Yeni Yıl kararlarına sadık kalmış üzere görünüyor. Bu Lightning teması sahiden büyük cüsseli” diye yazdı. Öteki kullanıcılar da Vision Pro için üretilen devasa Lightning irtibatının fotoğraflarını paylaştı.

Lightning, Apple tarafından tasarlanan ve birinci sefer 2012’de ortaya çıkan tescilli bir temas standardı. Bu standart, iPhone 5’le birlikte, daha evvelki iPhone modellerinde kullanılan Apple’ın 30 pinli ilişkisinin yerini aldı. Daha sonra süratli bir halde iPad’ler, Magic aksesuarları, Apple Watch ve AirPods dahil olmak üzere öteki Apple eserlerine yayıldı.

Apple, on yıldan fazla bir müddet sonra iPhone 15 serisiyle nihayet USB-C konektörüne geçti, lakin çeşitli eserlerinde Lightning’i kullanmayı daha öncesinde bırakmıştı. Lightning kontağı, AirPods Max üzere birtakım aygıtlarda hala yerini koruyor fakat Vision Pro ile Apple, kendi temas sistemine ne kadar sevgi duyduğunu gösterme bahtını kaçırmamış üzere gözüküyor.

Exit mobile version