Tahkim Şurası’ndan Oosterwolde ve İrfan Can kararı

TFF Tahkim Kurulu, Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat’ın Adana Demirspor maçında oynayabileceğini ve cezanın kaldırılıp kaldırılmayacağının daha sonra inceleneceğini açıkladı.
TFF’den yapılan açıklama şöyle:
“Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin futbolcuları Jayden Quinn Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat ile ilgili PFDK’nın 03.04.2024 tarihli kısa kararına itirazı incelendi. PFDK’nın itiraza husus edilen kısa kararını saat 14:30 civarında ilan ettiği, Fenerbahçe A.Ş. tarafından Tahkim Kurulu’na saat 15:41’de sunulan dilekçe ile bugün (03.04.2024) saat 20:30’da Fenerbahçe A.Ş. – Yukatel Adana Demirspor A.Ş. karşılaşmasının bulunması ve futbolcuları hakkında 1 resmi karşılaşmadan men cezası tayin olunması nedeniyle acil formda toplanılmasının talep edildiği görülmüştür.
Başvuru dilekçesinde, detaylı itiraz dilekçesinin daha sonra sunulacağının bildirildiği; müteakiben saat 16:41’de sunulan dilekçe ile PFDK’nın gerekçeli kararının taraflarına şimdi ulaşmadığının, bu konunun adil savunma hakkını ihlal edeceğinin belirtildiği, tüm savunma hakları gizli kalmak kaydıyla bugün (03.04.2024) saat 20:30’da oynanacak Fenerbahçe A.Ş. – Yukatel Adana Demirspor A.Ş. karşılaşması nazara alınarak bu karşılaşma ile iki futbolcunun cezalarının infazının gerçekleşmiş olacağından telafisi imkansız bir ziyana sebebiyet vereceği tezi ile cezanın infazı bakımından TFF Tahkim Kurulu Talimatı’nın 20. unsuru kapsamında acilen uygulamanın durdurulmasının karara bağlanmasının talep edildiği görülmüştür. Yapılan müzakere sonucunda;
Yukarıda belirtilen karşılaşma saati ile Kurulumuz’a yapılan müracaat saati ortasındaki mühlet, futbolculara verilen cezaların 1 resmi karşılaşmadan men cezasından ibaret olması, anılan karşılaşmanın oynanmasıyla cezanın infaz edilmiş olacağı hususu ile PFDK’nın gerekçeli kararının şimdi Tahkim Kurulu’na ve ilgilisine gönderilmemiş olması, hukuken mevcut olmayan gerekçeli kararının Tahkim Kurulu tarafından incelenmesi ve karar kurulmasının hukuken imkanlı bulunmaması konuları birlikte kıymetlendirilerek, PFDK’nın gerekçeli kararının Kurulumuz’a ulaşmasını ve Başvuran Kulübün gerekçeli karara karşı detaylı itirazlarını sunmalarını takiben belgede temel hakkında karar verilinceye kadar Tahkim Kurulu Talimatı’nın 20. unsuru uyarınca uygulamanın durdurulmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
Karar verilmiştir.
TFF Tahkim Kurulu
(*) İşbu karar sonuçları formu düzeltmelere tabi olabilir.”
Exit mobile version