Bel ağrıları, nedenleri ve tahlil teklifleri;

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanların yüzde 90’ı hayatlarının bir periyodunda en az bir sefer bel ağrısı yaşarlar. Ağrı bel etrafında olabilir, bir yahut iki bacağa yayılabilir.

Bel bedenin tartı merkezidir ve sık hareket eden, hasebiyle sık travmaya maruz kalan bir bölgedir.

Ağrılar omurlardan, ortalardaki disk denen yastıkçıklardan, omurları yerinde tutan kısa, esnek bağlardan, kası kemiğe bağlayan tendonlardan, omurgayı ve bedeni destekleyen kaslardan kaynaklanabilir.

Bazen bir kaza, düşme yahut ağır bir şey kaldırma nedeniyle ansızın ortaya çıkabilir yahut omurgadaki yaşa bağlı dejeneratif değişiklikler nedeniyle yavaş gelişebilir.

Bazı durumlarda, enflamatuar artrit bozuklukları yahut başka tıbbi durumlar sırt, bel ağrısına neden olur.

Bel ağrısı belirtileri ansızın yahut yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bazen ağrı, bir şeyi almak için eğilmek, hapşırmak, öksürmek üzere belli bir olaydan sonra belirir. Öbür vakitlerde, ağrıya neyin sebep olduğunu bilemeyebilirsiniz. Ağrı çoklukla muhakkak durumlarda (eğilme gibi) daha berbattır ve yattığınızda daha âlâ olur. Belinizi hareket ettirmek yahut düzeltmek sıkıntı olabilir. Oturduğunuz yerden kalkmak biraz vakit alabilir. Ağrı bacaklardan birisine yayılabilir, beraberinde uyuşma ve kasılma hissi olabilir.

Ağrı akut yahut kronik olabilir. Akut ağrı ansızın başlar ve 6 haftaya kadar sürer. Kronik yahut uzun müddetli ağrı, daha uzun bir müddet içinde gelişir, 3 aydan fazla sürer ve devam eden sıkıntılara neden olur.

Sırt / bel ağrısı kimlerde görülür?

Fiziksel olarak formda olmayan şahıslarda: Örneğin, zayıf sırt ve karın kasları, omurgayı gerektiği üzere desteklemeyebilir. Bir mühlet hareketsiz kaldıktan sonra (aşırıya kaçarak) çok yorucu antrenman yaparsanız bel ağrısı da daha mümkündür.

Kilo alımı: Hareketsiz bir ömür şekliyle birlikte yüksek kalorili ve yağlı bir diyet obeziteye yol açabilir. Bu sırtta gerilim yaratabilir.

İşle ilgili risk faktörleri: Ağır kaldırma, itme, çekme yahut döndürme gerektiren işler sırtı incitebilir. Bilhassa duruş bozukluğunuz varsa yahut bütün gün rahatsız bir sandalyede oturuyorsanız, masa başı bir iş de rol oynayabilir.

Stres düzeyi: Kronik olarak berbat uykunuz, depresyonunuz yahut tasanız varsa, sırt ağrısı daha sık ve daha şiddetli olabilir. Düşük toplumsal takviye, iş tatminsizliği, düşük eğitim başarısı ve sosyoekonomik durum birtakım yayınlarda ağrı nedenleri olarak bulunmuştur.

Yaş: Sırt ağrısı, bilhassa 45 yaşından sonra yaşla birlikte daha yaygın hale gelir.

Beslenme: Enflamatuar beslenenlerde (çöp gıdalar) enflasyona yatkınlık olacağı için hazırlayan faktörlerdendir.

Hangi durumlarda tabibe görünmek gereklidir;

Ağrınız birkaç hafta sonra düzelmezse yahut aşağıdaki belirtilerden rastgele biri sırt ağrınızla birlikte ortaya çıkarsa bir doktora görünmelisiniz:

Uyuşma ve karıncalanma.

İlaçla düzelmeyen şiddetli bel ağrısı (Tedavi kısmına bakın).

Düşme yahut yaralanma sonrası bel ağrısı.

Bel ağrısı ile birlikte:

İdrar yapmada sorun

Bacaklarınızda zayıflık, ağrı yahut uyuşma.

Ateş.

İstemediğiniz kilo kaybı.

Bel ağrısı oluşturan nedenler nelerdir;

Burkulma: Bağların (farklı kemikleri birbirine bağlayan) zorlanması , ekseriyetle yanlış bükülme yahut kaldırma nedeniyle meydana gelir.

Gerilme : Bir kas yahut tendonun yaralanması.

Dejeneratif disk hastalığı: yaşlanma, omurganın omurları ortasındaki disklerin parçalanmasına neden olur. Artrit yahut spinal stenoz üzere omurgadaki başka dejeneratif değişikliklerle alakalıdır.

Fıtıklaşmış yahut yırtılmış diskler: Bir diskin fıtıklaşması yakındaki sonları sıkıştırmasına ve tahriş etmesine neden olabilir. Bu çoklukla lomber düzeyde meydana gelir fakat servikal omurgada da bulunabilir .

Spondilolistezis: omurgadaki bir omur yerinden kayar yahut yavaş yavaş hizasından çıkar .

Spinal stenoz: Omurilik ve sonlara baskı uygulayan omurilik kanalının daralması.

Kırık omur: Omurgadaki kemikler, bir otomobil kazası yahut düşme üzere bir kaza sırasında kırılabilir. Kimi durumlar spondiloz yahut osteoporoz) üzere kırık riskini artırır.

Omurgada skolyoz ve başka doğumsal değişiklikler

Miyofasiyal ağrı: Kasların hasar görmesi yahut omurgadan kaslara hudut girişinin bir sonucu olarak omurgayı destekleyen kaslarda gerginlik ve ağrı.

Enflamatuar Nedenler:

Ankilozan spondilit , omurganın muhakkak bir artrit tipidir.

Omurganın başka enflamatuar artrit cinsleri.

Ağrıya neden olan öbür tıbbi durumlar :

Omurların ağrılı kırılmalarına yol açabilen osteoporoz

Fibromiyalji , yaygın kas ağrısı ve yorgunluk durumu.

Böbrek taşları yahut enfeksiyonlar.

Rahim dışındaki yerlerde rahim dokusunun birikmesi olan endometriozis.

Sırt / bel ağrısına neden olabilen, omurga kemiklerini yahut bu kemikler ortasındaki diskleri tutan enfeksiyonlar.

Nadir durumlarda, omurgada yahut sırtın öteki bölgelerinde gelişen tümörler.

Gebelik.

Birtakım durumlarda bel ağrısının nedenini belirlemek sıkıntı olabilir. Ağrının kaynağı net olarak bilinmiyorsa, ağrıyı gidermek ve cerrahi teşebbüslerden kaçınmak değerlidir. Ağrının kronikleşmesi ; kişinin fizikî, ruhsal ve toplumsal refahı açısından değerlidir. Kronik ağrıya; anksiyete, depresyon, öfke, yorgunluk, hareket ve kronik ağrı korkusu biçiminde yanıt verilebilir. Bu da, hastanın ağrı tecrübesini ve güzelleşmesini etkileyebilir. Birtakım çalışmalar, kısıtlı toplumsal etraf, düşük öz yeterlilik varsa ağrıya yönelik hassasiyetin daha fazla olduğunu göstermektedir. Bilakis, müspet duygulanım, toplumsal etraf ile kurulmuş olumlu ilgiler ağrı riskini ver şiddetini azaltabilir.

Birkaç çalışma, daha kısıtlı bir toplumsal bağlanma yaklaşımının daha büyük külfet [ 48] ve felakete yol açan daha fazla acı ile alakalı olduğunu düşündürmektedir [49], ağrıyı azaltmak için daha düşük öz yeterlilik [ 50 ], ağrıya bağlı daha fazla yeti yitimi [ 51 ] ve daha fazla ağrı hassasiyeti [ 52 ]. Bilakis, dirençlilik, yüksek öz yeterlilik ve olumlu duygulanım üzere hami faktörler, akut lumbosakral ağrının riskini yahut şiddetini azaltabilir [ 53 ].

Bel ağrılarının cerrahi dışındaki tedavi seçenekleri :

*Fizik tedavi: Kronik sırt ve bel ağrısı tedavisinin temelidir. Cerrahi kısımlara başvurmadan evvel denenmesi gereken birinci tedavilerden birisidir. Birebir antrenman seti herkes için işe yaramayabileceği için kişinin durumuna özel seçilmelidir. İdman rutininin meskende de sürdürülmesi muvaffakiyetin kıymetli bir kesimidir.

*Egzersiz tedavisi

*Ağrı toleransının testedilmesi,

* Duruş eğitimi

* Germe ve antrenman egzersizleri

* Aerobik egzersizler

* Gövdenin güçlendirilmesi gayesini taşır.

* Meditasyon, yoga, thai chi ve başka bilişsel rahatlama stratejileri

* Diyet: Bilhassa trans yağlar, rafine şekerler, işlenmiş besinler hem kilo artımına hem de enflamasyona neden olduğu için ağrıya katkıda bulunurlar. Anti enflamatuar bir diyet tedavi muvaffakiyetinde değerlidir.

* Hayat Değişiklikleri : sigaranın güzelleşmeyi geciktirdiği ve ağrıyı arttırdığı bilinmektedir. Hayattaki ruhsal faktörleri ve gerilimi yönetmek, rahatlatıcı antrenmanlar, hobiler, açık hava yürüyüşleri üzere aktiviteler, nelerin ağrıya yol açtığını farketmek, ağır kaldırmaktan kaçınmak, postürü düzenlemek değerlidir.

* Enjeksiyonlar: hudut blokları, epidural steroid enjeksiyonları, nöral terapi kullanılabilir. Ağrının kaynağı bilindiğinde kullanılmaları değerlidir. Enjeksiyonlar bazan ağrıyı makul bir müddet ortadan kaldırabilirler. Nedene / nedenlere yönelik bütüncül yaklaşım kıymetlidir.

* Alternatif Tedaviler: Akupunktur, kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonları, nöral tedavi, masaj, manüplasyon tedavileri kullanılabilir.

* Farmakolojik Tedaviler: Analjezik, kas gevşeticiler, anti enflamatuar ilaçlar

Bel ağrısını önleyebilir miyim?

Hastalıktan yahut omurgadaki yapısal problemlerden kaynaklanan bel ağrısını önleyemezsiniz. Lakin sırt ağrısına neden olan yaralanmalardan kaçınabilirsiniz.

Sırt yaralanması riskinizi azaltmak için şunları yapmalısınız:

Sağlıklı kilonuzu koruyun: Çok kilo, omurlara ve disklere baskı uygular.

Karın kaslarınızı güçlendirin: Pilates ve başka idman programları, omurgayı destekleyen çekirdek kasları güçlendirir.

Doğru halde kaldırın: Yaralanmaları önlemek için bacaklarınızla kaldırın (sırtınızla değil).Ağır objeleri bedeninize yakın tutun. Kaldırırken gövdenizi döndürmemeye çalışın.

Beslenmenizi anti enflamatuar olarak düzenleyin.

Hayatınıza gerilimi yönetebileceğiniz aktiviteleri koyun. Nefes ve gevşeme antrenmanları uygulayın.

Ne vakit cerrahi bir seçenek olmalıdır?

Araştırmalar bel ağrısı için cerrahi seçeneğin epeyce ender olduğunu söylüyor.

Bel fıtığı olan bir bireyde,

* bilhassa kalıcı ağrı varsa ve hudut basısı varsa,

* bacaklarda güçsüzlüğe, kas gücünde azalmaya neden olduysa,

* idrarı tutamamak ve anüs etrafında uyuşma varsa (cauda equina send.), ameliyat bir seçenek olabilir.

Büyük LDH’li hastaların klinik semptomları tedaviden sonra düzeldiyse ilerleyici hudut hasarı ve kauda ekina sendromu geliştirme mümkünlüğü daha düşüktür. Dev disk herniasyonunda ilerleyici hudut hasarı yahut cauda equina sendromu olmadığı sürece konservatif tedavi tercih edilir. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34323452/

Araştırmalara nazaran büyük bel fıtıklarının büzülmesi genel sıklığı artık %66.66 olduğundan, konservatif tedavi LDH için birinci tedavi seçeneği olabilir. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28072796/

Araştırmalara nazaran büyük bel fıtıklarının büzülmesi genel sıklığı artık %66.66 olduğundan, konservatif tedavi LDH için birinci tedavi seçeneği olabilir.

LDH’nin resen büzülmesi fenomenini incelemek için daha büyük ölçekli, çift kör, randomize, denetimli çalışmalar gereklidir. Anahtar sözler: Lomber, disk herniasyonu, spontan rezorpsiyon, konservatif tedavi, insidans, ülke, meta-analiz, sistematik derleme, gözlemsel çalışmalar, çalışma dizaynları. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28072796/

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bel ağrıları, nedenleri ve tahlil teklifleri;

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Best Pro Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin